לפעמים, דווקא אלה שלא משלמים מס בתלוש המשכורת יזכו להחזרי מס, ואפילו החזרי מס משמעותיים…!

'החזרי מס' הן לשכירים והן לעצמאים זו מציאות קיימת, אך רוב העולם חושב שרק אם ירד לך מס הכנסה בתלוש המשכורת (כשכיר) או אם נדרשת לשלם בשומת מס (כעצמאי) – הינך זכאי להתחשבן עם מס הכנסה על כל מיני דברים ולקבל "החזרי מס".

קיימים שני מקרים ייחודיים שניתן לבדוק עבורם 'בדיקת זכאות להחזר מס' אף אם לא שילמת מס הכנסה בצורה השגרתית.
האחד – תשלום מס שבח על דירה שמכרת, והשני – תשלום מס רווחי הון או 'ניכוי מס במקור' ששילמת על רווחים שהרווחת בהשקעה כספית.

שאסביר?

מס רווחי הון / ניכוי מס במקור:

במידה ואני משקיע 100,000 ש"ח למשך 3 שנים בהשקעה עם תשואה שנתית של 5% אני אמור לקבל 115,000 ש"ח בסוף התקופה אלא שהחברה מנכה לי 'מס במקור', פירושו של דבר – משלמת בשבילי את מס ההכנסה שאני צריך לשלם (15% / 25%) ונותנת לי את השאר.

יוצא ששילמתי מס הכנסה בגובה 2,250 ש"ח / 3,750 ש"ח – בהתאמה.

ולמה שאהיה זכאי לקבל אותו או לפחות חלקו בחזרה?

* הכנסות נמוכות

במידה ובשנת משיכת הכספים הכנסותי השוטפות נמוכות ולא מחוייבות במס או מחויבות במס נמוך, ייתכן ונוכל להסב את הזיכוי מנקודות הזיכוי במשכורת – לזיכוי במס רווחי הון.

*הפסדים בניירות ערך

במידה ויש לי תיק ניירות ערך שהיו בו הפסדים בשנה זו או אפילו בשנים קודמות, ניתן לקזז את ההפסדים הקודמים מהרווח המאוחר יותר ולהחזיר בחזרה את כספי המס מהשקעה זו.

באופן כללי, קיזוז הפסדים מרווחים בשוק ההון זה לאו דווקא באותו תיק אלא גם אם יש לך שנים או יותר תיקים שמנוהלים במקומות שונים, באחד רווחים ובשני הפסדים – זכותך לקזז את זה כנגד זה.
בנוסף, כפי שהזכרנו זה לאו דווקא ניירות ערך אלא גם השקעות פרטיות כאלו.

* הנחות יישובי ספר

ישנם יישובים המזכים את תושביהם בהנחות מס משמעותיות.

ישנם תושבים שיש להם מספיק נקודות זיכוי שהם בכלל לא משתמשים בהנחה המיוחדת הזו. (ישנם החושבים שהם השתמשו כי הם אמרו למעסיק שהם גרים ביישוב ספר, אך בפועל מנהל החשבונות השתמש בנקודות זיכוי הרגילות ולא ניצל את ההטבה הזו).

אמנם את אחוזי ההנחה לא ניתן להסב לרווחי הון כי הם מיועדים להכנסה מעבודה, אך בבדיקת החזרי מס אנו נהפוך את המציאות, נבקש זיכוי מס במשכורת כתושב ספר, ואת נקודות הזיכוי ה'מיותרות' ניקח לרווחי הון. כך – נחזיר לנו אלפי שקלים לחשבון הבנק…

*****

החזרי מס שבח

כשאני מוכר דירה שניה או יחידה תוך כדי 18 חודש מרכישתה, אני ממוסה ב 25% מס… מעצבן, לא?

לא רחוקה מהמציאות התקווה שאקבל בחזרה אלפי ואולי עשרות אלפי שקלים!

איך?

מס שבח זה בעצם שם יפה ל "מס רווחי הון על דירה".

כיוון שכך – אותן הסיבות שכתבנו למעלה:

* הפסדים בשוק ההון
* הכנסות נמוכות
* מגורים ביישובי ספר בעלי הנחה במס

יהוו סיבה טובה להחזר מס שבח.

בנוסף, במס שבח ניתן לבצע תהליך של פיצול בין בני הזוג ופריסה 4 שנים אחורה דבר שפעמים רבות מוכיח את עצמו ומחזיר לנו כספים רבים.

******

כמובן שמאמר זה הינו להכרה בלבד כיוון שבביצוע חייבים זהירות ומקצועיות כאחד.

ייתכן ודוגמא שהזכרתי קיימת אצלינו ולכאורה נהיה זכאים להחזר, אך מקרה אחר המחייב במס – גם הוא קיים אצלינו ואנחנו אפילו לא מודעים אליו, ובסופו של דבר אם ניגש למס הכנסה לבד, ללא בדיקה מקדימה נצא חייבים…

כשאנו עוברים בדיקה אצל מייצג מקצועי המייצג מתחבר (אמור לפחות..) למחשבי מס הכנסה וביטוח לאומי לומד את התיק שלנו בצורה מקיפה עושה את הסימולציות הנדרשות ורק לאחר מכן, במידה ואכן התוצאה הסופית חיובית – הוא ניגש למס הכנסה ומבקש את החזר המס.

לפעמים אחרי הגשת הבקשה, מס הכנסה קורא למבקש ל'דיון' בו מבקש הבקשה נדרש לענות על שאלות נוקבות בבקשתו. זה לא דבר של מה בכך.

במקרה שיש לנו מייצג, הוא זה שילך לדיון במקומנו, ובדרך כלל יצליח להסביר את הבקשה בצורה כזו שתביא את ההחזר – לחשבון הבנק שלנו.