פנסיונרים שלא משלמים מס הכנסה

החזר מס לפנסיונרים זו מציאות קיימת, ורבים מהם זכאים להחזרים. אך החזר מס אינו מענק וכשמו כן הוא 'החזר' על מס ששולם. אותו פנסיונר שלא יורד לו מס הכנסה בתלוש הפנסיה לכאורה לא יהיה זכאי להחזרים. ישנם גם כאלו שלא התארגנו במהלך החיים ואין להם כלל קרן פנסיה.

יחד עם זאת, קיימים שני מקרים ייחודיים שניתן לבדוק עבורם בדיקת זכאות להחזר מס אף אם לא יורד מס הכנסה תלוש הפנסיה.

1. תשלום מס רווחי הון בתיק ניירות ערך או 'ניכוי מס במקור' ששולם על רווחים בהשקעה כספית.
2. תשלום מס שבח על דירה שנמכרה

תשלום מס רווחי הון בתיק ניירות ערך או 'ניכוי מס במקור' ששולם על רווחים בהשקעה כספית:

כשאנו מושכים כספים מקופות גמל להשקעה, שוברים חיסכון בעל תשואה או מקבלים כספים מחברה בה השקענו מנוכה לנו  'מס במקור', פירושו של דבר – משלמים בשבילנו את מס ההכנסה שאנו צריך לשלם על הרווים ומעבירים לנו את השאר.
כך גם בתיק ניירות ערך, בעת מכירה ברווח הבנק או בית ההשקעות בו אנו מנהלים את התיק מנכים עבורנו 'מס רווחי הון' ומה שנשאר לנו בתיק זה נטו. אחרי מיסוי.

ולמה שנהיה זכאים לקבל אותו או לפחות חלקו בחזרה?

קיימות מספר סיבות לקבלת החזרים על מיסים אלו, כך לדוגמא אם  אנו בעלי הכנסות נמוכות ייתכן ויש לנו 'עודפים' מנקודות הזיכוי שלנו ונוכל להסב אותם לרווחי ההון, ייתכן והיו לנו בשנים קודמות הפסדים בשוק ההון וניתן לבצע קיזוז הפסדים ישנים מהרווחים של שנה זו, כשעברנו את גיל פרישה אנו זכאים ל'מדרגות מס' גם בשוק ההון, וייתכן ויש לנו הנחות מיוחדות שאינן לנו דרך להביא אותם לידי ביטוי בעת תשלום המס דרך המוסדות המנכים לנו מס במקור, אך לאחר מעשה ניתן בתהליך מיוחד לפנות למס הכנסה ולבקש חישוב מדוייק והחזרים כמובן.


תשלום מס שבח על דירה שנמכרה:

כשאנו מוכרים נכס שאינו 'דירה יחידה' אנו ממוסים ב 25% מס. 'מס שבח' בשמו המוכר.
צמד המילים 'מס שבח' זהו בעצם שם יפה ל מס רווחי הון על דירה.

כיוון שכך – אותן הסיבות שכתבנו למעלה:

הפסדים בשוק ההון, הכנסות נמוכות ומדרגות מס בגיל פרישה יהוו סיבה טובה להחזר מס שבח.

בנוסף, במס שבח ניתן לבצע תהליך של פיצול בין בני הזוג ופריסה 4 שנים אחורה דבר שפעמים רבות מוכיח את עצמו ומחזיר לנו כספים רבים.

 

כמובן שמאמר זה הינו להכרה בלבד כיוון שבביצוע חייבים זהירות ומקצועיות כאחד.

ייתכן ודוגמא המוזכרת כאן במאמר קיימת אצלינו ולכאורה נהיה זכאים להחזר, אך מקרה אחר המחייב במס – גם הוא קיים אצלינו ואנחנו אפילו לא מודעים אליו, ובסופו של דבר אם ניגש למס הכנסה לבד, ללא בדיקה מקדימה נצא חייבים…

כשאנו עוברים בדיקה אצל מייצג מקצועי המייצג מורשה לגשת למחשבי מס הכנסה וביטוח לאומי לומד את התיק שלנו בצורה מקיפה עושה את הסימולציות הנדרשות ורק לאחר מכן, במידה ואכן התוצאה הסופית חיובית – הוא ניגש למס הכנסה ומבקש את החזר המס.

לפעמים אחרי הגשת הבקשה, מס הכנסה קורא למבקש ל'דיון' בו מבקש הבקשה נדרש לענות על שאלות נוקבות בבקשתו. זה לא דבר של מה בכך.

במקרה שיש לנו מייצג, הוא זה שילך לדיון במקומנו, ובדרך כלל יצליח להסביר את הבקשה בצורה כזו שתביא את ההחזר – לחשבון הבנק שלנו

מאמרים נוספים

הצטרפות לרשימת תפוצה

  • שדה זה נועד למטרות אימות, ויש להשאירו ללא שינוי.

לתיאום פגישה

ניתן  לחייג
 050-8565955

לשלוח מייל
office@moshemichaeli.co.il 

או למלא פרטים כאן ואשוב אליכם: