אם יש החזרים על מס שבח – אז למה שילמנו אותו?

אחרי כל כך הרבה מקרים של מס שבח שנתבקשתי לטפל בהם וכמעט תמיד אנשי המשרד שלי השיבו סכומים רבים למוכרי דירות ששילמו מס ולפעמים אף 100% מהמס בחזרה, נשאלת השאלה –  אז למה בעצם נדרשנו לשלם?

התשובה לשאלה זו היא שמס השבח הוא בעצם מס על 'מכירת הדירה' והממונה לבדוק כמה מס הדירה הזו צריכה לשלם הוא עורך הדין.
עורך הדין בודק באיזה סכום הדירה נקנתה, לפני כמה שנים, כמה הוצאות היו עבורה, מחשב פחת וכו' ובסופו של דבר קובע כמה הלקוח שלו, מוכר הדירה, יצטרך לשלם מס שבח.

לאחר התשלום (רק לאחר שמסתיימת אותה שנת מס בה נמכרה הדירה) אנו לוקחים את אותו לקוח שמכר את הדירה אבל הפעם איננו מסתכלים כלל על הדירה, אלא אנו בודקים אותו ברמת 'המיסוי האישי'.
מוודאים מה הסיפור של הבנאדם, של אשתו, כמה זכויות יש להם, כמה חיובי מס יש להם, ממשכורות, הכנסות הוניות, וגם ממכירת הדירה ומחשבים הכל יחד. ברמה האישית.

ואז מגיעות ההפתעות..!

ועדיין עולה השאלה: מה הבעיה של המדינה לקחת כבר הכל בחשבון, לבדוק לי כמה מס בדיוק עלי לשלם ולהגיד לי מדוייק?
מה העניין שאני אשלם בערך ואח"כ אבוא לבקש בחזרה??

לצערי התשובה לכך היא שזה באופן חד משמעי דבר שכרגע לא יכול לקרות.

נכון, החוק נותן לך זיכוי על מלא דברים שתעשה באופן אישי, תתרום כסף לעמותות, תבטח את עצמך בביטוחי חיים ואבדן כושר עבודה, תסיים תואר אקדמאי, תפסיד כסף בתיקי ניירות ערך (שמנוהלים בבנקים) ועוד ועוד אלא שבכדי שהחוק הזה יגיע לידי ביטוי אתה נדרש להמציא אסמכתאות לכל הדברים האלה.

שאם לא כך – מאיפה מדינת ישראל צריכה לדעת שהחלטת לפני שנתיים ללמוד תואר באיזו מכללה וסיימת השנה? מאיפה מדינת ישראל צריכה לדעת שבדיוק עכשיו תרמת מלא כסף לעמותה בישוב שלך?

סיכומו של עניין, כדי שמדינת ישראל תוכל לתת לך מראש את כל הזיכויים המגיעים לך – צריך להקים מערכת אחת שתסנכרן את כל המידע במדינה, כל המוסדות הציבוריים והפרטיים כאחד, ואז בלחיצת מספר ת.ז. כל מה שעשית יעלה למסך ומס הכנסה יוכל לחשב עבורך את המס המדוייק שעליך לשלם, אלא שלצערי – פשוט לא קיימת מערכת כזו.

זו הסיבה לכך שקודם כל אתה נדרש לשלם את כל המס במלואו ויחד עם זאת הנך זכאי לערוך בקשה מלאה באישורים
ואסמכתאות ולקבל את מה שמגיע לך – בחזרה.

אני מאחל לכולכם שתמשיכו לעסות עסקאות טובות ולשלם מס –
אך רק כמה שצריך!

משה מיכאלי

מאמרים נוספים

הצטרפות לרשימת תפוצה

  • שדה זה נועד למטרות אימות, ויש להשאירו ללא שינוי.

לתיאום פגישה

ניתן  לחייג
 050-8565955

לשלוח מייל
office@moshemichaeli.co.il 

או למלא פרטים כאן ואשוב אליכם: