החזר מס שבח

 
בעת מכירת נכס מקרקעין (דירה / מגרש / זכויות בניה) ולמעט מקרים ספיציפיים (כגון דירת מגורים יחידה, ירושה וכד') חלה חובה על מוכר הנכס לשלם מס הכנסה עבור  הרווח שלו בעסקה. או בשמו המוכר – מס שבח.
 
בעת המכירה, מלווה אותנו עו"ד הממונה על מספר דברים וביניהם חישוב מס השבח.
עורך הדין מחשב את כל ההוצאות שהוצאו עבור הנכס במהלך השנים, מחשב פחת,  במידה וזה רלוונטי הוא יעשה גם 'פיצול' בחישוב המס בין בני הזוג, ויעשה כל שניתן על מנת להקטין את מס השבח.
עם כל זה ואחרי כל זה – בפעמים רבות ניתן לקבל החזר מס על תשלום מס השבח.
 
ו'איך זה ייתכן' – תשאלו, 'הרי ליווה אותנו עו"ד מקצוען??'
אמת.
אך עדיין כל מה שיעשה ויחשב – הוא יעשה ברמת העסקה, הנכס, וזה בסדר כמובן. אלו הן גבולות הגזרה של תפקידו.
לאחר שמסיים עורך הדין את תפקידו, ומחשב את המס ברמת העסקה, נשאלת השאלה האם מס ההכנסה הזה (מס השבח) אכן מדוייק עבורנו ברמה האישית.
ומה הכוונה?

שיעור מס השבח אמנם עומד על 25%, אך יש לבדוק:  האם אני טיפוס עם אחוז מס שולי כזה גבוה?  האם כל נקודות הזיכוי שלי הגיעו לידי מימוש בתלוש השכר / הפנסיה או שאולי יש לי נקודות זיכוי מיותרות? אולי במקרה היו לי הפסדים בשוק ההון בתקופה הקודמת למכירת הדירה וניתן לקזז משיעור השבח? ועוד כהנה וכהנה שאלות ברמת המיסוי האישי, המגלות לנו הרבה פעמים הפתעות המתבטאות בהחזר מס שבח.

קשה לדעת מראש כמה מתוך מס השבח ניתן לקבל בחזרה.
עברו תחת ידינו מקרים רבים. פעמים (נדירות) שאין החזר כלל, פעמים שניתן לקבל חלק מהמס ששולם ופעמים שניתן לקבל את מלוא המס בחזרה. זה תלוי בהרבה מאוד פרמטרים, ברמת ההכנסה של המשפחה, בגילאים, באם יש נכסים נוספים ועוד.

 

בשולי הדברים, חשוב להדגיש –
זה שבסוף התהליך תקבלו החזרי מס ובעצם יתגלה שחישוב המס היה יכול להיות נמוך יותר מכפי שחושב בעת המכירה לא אומר חס ושלום שום דבר רע ולא מטיל דופי כלל במקצועיותו של עורך הדין שליווה אתכם.
זהו תהליך מיוחד שהוא לא הוכשר אליו ובהחלט לא נכלל בשירות שעבורו שילמתם לו שכ"ט.
מדובר כאן בתהליך הדורש מקצועיות רבה, ולפעמים מצריך שיתוף פעולה של כמה בעלי מקצוע יועץ מס ועו"ד יחד, במידה ומדובר במקרים רפואיים ייתכן ויידרש אף שיתוף פעולה עם רופאים או חברות המתעסקות בזכויות רפואיות.

אחרי כל זאת – במרבית המקרים, כשנפנה לבעל מקצוע לבדוק את מס השבח ששילמנו – נמצא את עצמינו מקבלים כספים חזרה לחשבון הבנק שלנו.

 

המשיכו לעשות עסקאות ולשלם מס – אך רק כמה שצריך…
 

מאמרים נוספים

הצטרפות לרשימת תפוצה

  • שדה זה נועד למטרות אימות, ויש להשאירו ללא שינוי.

לתיאום פגישה

ניתן  לחייג
 050-8565955

לשלוח מייל
office@moshemichaeli.co.il 

או למלא פרטים כאן ואשוב אליכם: