נכויות וסיעוד

 
 
ייתכן ואת עולם החזרי המס אתם מכירים וייתכן שאף קיבלתם החזרי מס בעבר הרחוק או הקרוב ובכל זאת אני משוכנע שהשורות הבאות יחדשו לכם. בשורות הבאות אני רוצה לחשוף אתכם לנישה מעניינת בהחזרי מס, שיכולה להניב החזרי כספים גדולים מאוד לכם או לסביבתכם הקרובה – הורים, אחים וחברים.
 
אנחנו מדברים על החזרי מס בעקבות אחוזי נכות.
.
לתוך הגדרת 'נכה' של מס הכנסה (שבשמו המקצועי נקרא 'נטול יכולת') נכנסים אנשים שנמצאים סביבנו בשגרה ואנו לא מפנימים שמס הכנסה מתיייחס אליהם כאל בעלי אחוזי נכות. כך לדוגמא, אדם החולה ל"ע במחלה קשה (סרטן וכד') מוגדר במס הכנסה כבעל 100% נכות. מקרה אחר שלא יושב לנו בראש כ'נכה' ופעמים רבות יוגדר במס הכנסה כבעל אחוזי נכות הינו אדם מבוגר, סיעודי, הנדרש לסיוע (עובד זר וכד')
 
טוב, אז יש סביבנו אנשים שעונים להגדרת 'נטול יכולת' של מס הכנסה. מה עכשיו?
בהיבט של מס הכנסה יש שני סוגי זיכויים עבור נכים, זיכוי אחד למשלם מס הכנסה שהוא עצמו בעל לפחות 90% נכות, והזיכוי השני למשלם מס הכנסה שאחראי על בעל אחוזי הנכות. (הורה – כשהנכה הינו ילד, או דווקא הבן/הבת שהינם 'אפוטרופוס' במקרה שמדובר במבוגר סיעודי).
לבעל אחוזי הנכות קיים פטור מלא ממס הכנסה עד להכנסה של 615,000 ₪. לצורך הדוגמא: פנסיונר פרש לפנסיה והתחיל לקבל קצבת פנסיה של 12,000 ₪ שיורד ממנה כ 1,000 ש"ח בחודש מס הכנסה.
הכל טוב הכל יפה.
באיזשהו שלב, אחרי שהוא כבר כמה שנים טובות 'פנסיונר' הוא הופך, לא עלינו, לסיעודי. הבן שלו דואג לו, מעמיד לו פיליפיני, הנכדים באים לבקר, כל המערכה המשפחתית משתנה, אבל קצבת הפנסיה שלו ממשיכה להיכנס כרגיל ומס ההכנסה ממשיך לרדת שם – כרגיל…
אף אחד לא ידע על זה, אף אחד לא עדכן את קרן הפנסיה בזה, והוא שילם מס הכנסה למרות שהוא למעשה פטור.
 
בדוגמא אחרת – מכרו עבורו את אחד הנכסים שברשותו והוא נדרש לשלם 'מס שבח'.

הבן שטיפל בעסקה – דאג לשלם בהנחיית עורך הדין את המס הנדרש, אבל ייתכן שבחישוב אישי הוא לא יהיה צריך.
כך במקרה נוסף, יש לאותו סיעודי תיק ניירות ערך והבנק מנכה לו מס על הרווחים,  בזמן שהוא פטור מלשלם.

אם נחזור לאגף חולי הסרטן ל"ע גם בגילאים צעירים יותר, אנשים רבים מתמודדים עם המחלה וממשיכים לעבוד. גם אם לא ממש לעבוד – ממשיכים לקבל משכורת בצורה כזו או אחרת וממשיכים לנכות להם מס כרגיל אף על פי שהינם פטורים מלשלם את המס הזה. ישנם  אנשים המתמודדים עם המחלה מספר שנים ומשלמים במטצבר המון מס שהם כלל לא צריכים.

כל זה היה משלם מס הכנסה שהוא עצמו בעל אחוזי נכות.
 

משלם מס הכנסה שהוא בן המשפחה האחראי על אותו בעל אחוזי נכות, הורה – במידה ומדובר בילד או הילד (שיכול להיות גם בן 60…) האפוטרופוס על הוריו הסיעודיים זכאי לזיכוי באחוזים על חלק מההוצאות עבור החזקת בן המשפחה במוסד מיוחד או  לקבל 2 נקודות זיכוי עבור כל שנה בה בן משפחתו 'נטול יכולת', בכל מקרה,  גם אם אינו במוסד מיוחד אלא בבית.

גם במקרים בהם עכשיו הסיטואציה של ה'נכות' כבר אינה קיימת הן בגלל שההורה המבוגר נפטר ל"ע או בצד השמח – אותו בן משפחה שהיה חולה, יצא מזה ב"ה והבריא  – עדיין, אם הסיטואציה הייתה בטווח של 6 שנים אחורה מהיום, ניתן לבקש החזרים על השנים הרלוונטיות.

את הבקשה להחזר מס ניתן להגיש עבור 6 שנים אחורה, כך שבסיטואציה כזו בה אדם עובד ומשלם מס הכנסה ואחד מהוריו סיעודי ומשלם מס הכנסה דרך תלושי הפנסיה, ייתכן ושניהם, גם ההורה הסיעודי וגם בנו/בתו ה'אפוטרופוס' – יהיו זכאים להחזרי מס לא מבוטלים.

 

חשוב להדגיש שבניגוד ל'החזרי מס' הרגילים כגון תרומות, תואר אקדמאי וכד' שעבורם ברור גם לעובדי מס הכנסה שהאזרח זכאי בגינם להחזרים, הנושא הזה של 'נטול יכולת' אף על פי שמעוגן בחוק אינו העיסוק המרכזי של פקידי מס הכנסה ואינו קל לאישור, לפעמים זה בשל חוסר ידע מספק של פקידי השומה ולפעמים זה בשל פרשנות אחרת של פקידי השומה לחוק ואז אנו נדרשים להיות מעורבים, להשתתף בוועדות וכד'. בנוסף הגדרת 'נטול יכולת' במס הכנסה אינה בהכרח עולה בקנה אחד עם '100% נכות' בביטוח לאומי ולפעמים נידרש להגיע לוועדות רפואיות של מס הכנסה.
זהו תהליך מיוחד ולפעמים גם מורכב מאוד (לא להתייאש, לא תמיד ה'אזרח' נדרש להתעסק איתו לפעמים זה רק המייצג שלו) , אך ממילא זהו תהליך שגם מניב תוצאות בלתי רגילות, הן בהחזרים רטרואקטיביים והן בזיכוי ממס הכנסה בשנים הבאות.

מאמרים נוספים

הצטרפות לרשימת תפוצה

  • שדה זה נועד למטרות אימות, ויש להשאירו ללא שינוי.

לתיאום פגישה

ניתן  לחייג
 050-8565955

לשלוח מייל
office@moshemichaeli.co.il 

או למלא פרטים כאן ואשוב אליכם: