פנסיונרים, מס הכנסה ומה שביניהם.

כאזרחים בישראל, על כל שקל שאנחנו מכניסים ועד ל 60,000 ש"ח אנו נדרשים לשלם 10% מס שזה 6,000 ש"ח, אלא שמתוקף היותנו אזרחים בישראל יש לנו 2.25 נקודות זיכוי שמהוות הנחה של כ 6,000 ש"ח. כך שבמידה וכל הכנסתנו השנתית אינה גבוהה מ 60,000 ש"ח – איננו צריכים לשלם מס הכנסה כלל.


אצל פנסיונרים, זה עובד אחרת
.

כשעוברים את גיל פרישה (62 לנשים, 67 לגברים) נכנס מושג חדש ושמו : 'קיבוע זכויות'.
מקבל הפנסיה שמבצע 'קיבוע זכויות' – מקבל למעשה פטור מוחלט ממס הכנסה על 4,000 ש"ח הראשונים בקצבת הפנסיה. ייתכן ועניין זה כבר סודר בעת שיצא לפנסיה וייתכן שטרם, בכל מקרה מציאות זו מובילה אותנו להמון מקרים אחרים בהם הוא משלם מס למרות שמבחינת החישוב האמיתי – הוא כלל לא צריך.

כך למשל אדם המקבל פנסיה 6,000 ש"ח בחודש ועובד להנאתו בעבודה נוספת, יורידו לו מס בעבודה הנוספת, גם אחרי תיאום מס – כאילו הוא מרוויח למעלה מ 72,000 ש"ח בשנה (מלוא קצבת הפנסיה), בזמן שבאמת רק 24,000 ש"ח מתוכם חייבים במס. זאת אומרת שהוא יכול להשתכר במקומות אחרים 36,000 ש"ח נוספיםללא חיוב מס כלל.

באותה סיטואציה, במידה ולאותו פנסיונר יש תיק ניירות ערך, על כל רווח שירוויח – ינכה לו הבנק 'מס רווחי הון' כנדרש. אבל שוב, כמו שאמרנו כאן למעלה, יש לו זכות להרוויח כ 36,000 ש"ח בשנה ללא מיסוי כלל.

מקרה אחר שיכול להתרחש זה שיש לאותו פנסיונר דירה להשכרה והוא משלם עבור שכר הדירה מס, או שאולי אף מכר את הדירה ושילם מס שבח. גם במקרים אלה, אע"פ שהמס שולם בצדק, אם נצא מהמבט של בנקאי ההשקעות או של עו"ד שמלווה את מכירת הדירות  ונביט בהיבט של 'מיסוי אישי', נגלה פעמים רבות שניתן לקבל החזרים רבים.

מסובך?

ייתכן.

אבל המסובך הזה יכול להניב לפנסיונרים שסביבכם החזרי מס רבים + הקלה משמעותית במס לשנים הבאות.

מאמרים נוספים

הצטרפות לרשימת תפוצה

  • שדה זה נועד למטרות אימות, ויש להשאירו ללא שינוי.

לתיאום פגישה

ניתן  לחייג
 050-8565955

לשלוח מייל
office@moshemichaeli.co.il 

או למלא פרטים כאן ואשוב אליכם: